Skip to content

11 Trotter WayCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jun 30, 1993

Property Information

Block497.10
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class15.5
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,733
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
36%
Improvement Value:$137,000
64%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,355+1.5%
2024$4,289+6.6%
2023$4,023+1.5%
2022$3,963+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft1,733DeedBook 2368, Page 278

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 1529, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1978