Skip to content

5 Freedom DriveCape May, NJ 08204

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block497.13
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.08

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,934
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,400
33%
Improvement Value:$249,400
67%
Total Assessment$374,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,627+1.5%
2024$7,511+6.6%
2023$7,046+1.5%
2022$6,941+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$194,630
DeedBook 2815, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1999