Skip to content

720 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 2017

Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block498
Lot10.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.16

Building Details

Building Class15
Description2S-FR-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,721
Acreage1.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,800
32%
Improvement Value:$258,800
68%
Total Assessment$379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,725+1.5%
2024$7,607+6.6%
2023$7,136+1.5%
2022$7,030+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2017