Skip to content

6 Rabbit RunCape May, NJ 08204

Built 1985

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block498
Lot15.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,467
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
30%
Improvement Value:$307,200
70%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,966+1.5%
2024$8,830+6.6%
2023$8,283+1.5%
2022$8,160+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft3,467DeedBook 3758, Page 526

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 2895, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1522, Page 859