Skip to content

9 Rabbit RunCape May, NJ 08204

Built 1987

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block498
Lot15.09
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,500
38%
Improvement Value:$181,900
62%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,721+1.6%
2024$5,630+6.9%
2023$5,266+1.6%
2022$5,184+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,220DeedBook 2827, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 1657, Page 814