Skip to content

16 Rabbit RunCape May, NJ 08204

Built 1983

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Nov 16, 1985

Property Information

Block498
Lot15.16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.17

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,200
43%
Improvement Value:$151,400
57%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,405+1.5%
2024$5,323+6.6%
2023$4,993+1.5%
2022$4,919+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 1618, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1983