Skip to content

2 Monarch CourtCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block498
Lot5.05
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.16

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,815
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
37%
Improvement Value:$222,300
63%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+1.6%
2024$7,078+6.6%
2023$6,640+1.5%
2022$6,541+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,815DeedBook 3922, Page 984

Property Sale

Sale
$359,900

From:

To:

Sq Ft1,815DeedBook 3711, Page 202Recorded12/29/2016

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 3300, Page 1

Property Sale

Sale
$243,400
DeedBook 2983, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 2002