Skip to content

3 Monarch CourtCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$91,500
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block498
Lot5.07
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.16

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,611
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
35%
Improvement Value:$241,600
65%
Total Assessment$371,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,312+1.6%
2024$7,197+3.0%
2023$6,986+1.5%
2022$6,882+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$91,500

From:

To:

Sq Ft2,611DeedBook 3685, Page 817Recorded7/13/2016

Property Sale

Sale
$263,659
DeedBook 2987, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 2002