Skip to content

820 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 2024
Vacant Land

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 5, 2020

Property Information

Block499.01
Lot12.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class10
Description2S-F-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,054
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,127+1.4%
2024$2,097+6.3%
2023$1,972+1.6%
2022$1,941-27.8%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft3,054DeedBook 3919, Page 112

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,285DeedBook 3707, Page 697Recorded12/14/2016

Property Sale

Sale
$50,978
DeedBook 3503, Page 472

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 2659, Page 299