Skip to content

697 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1974

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block499.01
Lot16.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,342
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,500
37%
Improvement Value:$169,600
63%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,478+1.5%
2024$5,399+6.3%
2023$5,078+1.6%
2022$4,997+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,342DeedBook 3909, Page 979

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2834, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1974