Skip to content

671 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block499.01
Lot23.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.12

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,602
Acreage1.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,700
53%
Improvement Value:$102,500
47%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,445+1.4%
2024$4,382+13.2%
2023$3,871+1.7%
2022$3,805+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,602DeedBook 4035, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1978