Skip to content

661 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block499.01
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.12

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,499
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,700
51%
Improvement Value:$90,400
49%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,463+1.5%
2024$3,410-0.9%
2023$3,442+1.6%
2022$3,387+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1629, Page 1123

Property Built

Built

Year Built: 1958