Skip to content

2 Sheriff Taylor BlvdCape May, NJ 08204

Built 2001

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block499.01
Lot29.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.19

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,800
30%
Improvement Value:$291,000
70%
Total Assessment$415,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,432+1.4%
2024$8,312+6.3%
2023$7,817+1.6%
2022$7,692+2.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$362,000

To:

Sq Ft2,944DeedBook 3834, Page 379

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2897, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2719, Page 784

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2038, Page 78

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 1909, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 1721, Page 968