Skip to content

6 Loblolly LaneCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 12, 2013

Property Information

Block499.01
Lot30.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.19

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,165
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,900
38%
Improvement Value:$199,000
62%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,508+1.5%
2024$6,415+6.3%
2023$6,033+1.6%
2022$5,937+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,165DeedBook 3530, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2601, Page 317

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 2346, Page 220

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2201, Page 62