Skip to content

9 Loblolly LaneCape May, NJ 08204

Built 1991

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block499.01
Lot30.07
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.19

Building Details

Building Class16
Description2SF-1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,972
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,400
40%
Improvement Value:$180,000
60%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092+1.4%
2024$6,005+6.3%
2023$5,648+1.6%
2022$5,557+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,972DeedBook 2763, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 1912, Page 228