Skip to content

15 Sheriff Taylor BlvdCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$838,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block499.01
Lot30.14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.19

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,306
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,200
23%
Improvement Value:$375,500
77%
Total Assessment$489,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,931+1.4%
2024$9,789+6.3%
2023$9,206+1.6%
2022$9,059+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$838,000

To:

Sq Ft3,306DeedBook 4197, Page 34

Property Sale

Sale
$549,900
DeedBook 3220, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2665, Page 230

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 2174, Page 227