Skip to content

19 Summer CircleCape May, NJ 08204

Built 1999

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block499.01
Lot4.10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,559
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
34%
Improvement Value:$226,400
66%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980+1.4%
2024$6,881+6.3%
2023$6,471+1.6%
2022$6,368+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,559DeedBook 3822, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$215,641
DeedBook 2782, Page 519