Skip to content

39 Summer CircleCape May, NJ 08204

Built 1994

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
May 21, 2017

Property Information

Block499.01
Lot4.20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,690
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
40%
Improvement Value:$181,700
60%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,171+1.4%
2024$6,083+13.7%
2023$5,349+1.6%
2022$5,263+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

To:

Sq Ft1,690DeedBook 3734, Page 886

Property Sale

Sale
$167,015
DeedBook 2502, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1994