Skip to content

43 Summer CircleCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block499.01
Lot4.22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,926
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
36%
Improvement Value:$212,000
64%
Total Assessment$333,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+1.4%
2024$6,673+12.6%
2023$5,924+1.6%
2022$5,829+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,926DeedBook 3776, Page 864

Property Sale

Sale
$201,515
DeedBook 2703, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1997