Skip to content

45 Summer CircleCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block499.01
Lot4.23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,984
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,200
38%
Improvement Value:$196,500
62%
Total Assessment$316,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+1.5%
2024$6,331+7.7%
2023$5,877+6.2%
2022$5,533+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 3917, Page 934

Property Sale

Sale
$187,700
DeedBook 2688, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1996