Skip to content

680 Crawford RoadCape May, NJ 08204

Built 2003

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block499.01
Lot5.09
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class18.5
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,139
Acreage3.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
22%
Improvement Value:$422,100
78%
Total Assessment$543,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,024+1.4%
2024$10,867+6.3%
2023$10,220+1.6%
2022$10,057+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

To:

Sq Ft3,139DeedBook 3943, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2774, Page 288