Skip to content

810 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block499.01
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,500
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
52%
Improvement Value:$87,300
48%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,689+1.5%
2024$3,636+6.3%
2023$3,420+1.6%
2022$3,365+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3520, Page 962

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1411, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1950