Skip to content

2 Fieldview DriveCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block499.02
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,800
61%
Improvement Value:$67,400
39%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,533+1.5%
2024$3,482+6.3%
2023$3,275+1.6%
2022$3,223+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 4213, Page 651

Property Sale

SaleMulti
$39,900
DeedBook 1431, Page 1113

Property Built

Built

Year Built: 1960