Skip to content

3719 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Commercial

Last Sale Price
$8,954,863
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block499.02
Lot33.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class10
Description3014 WAWA
Dwellings1
ZoningGB-1
Sq Footage---
Acreage3.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,036,400
45%
Improvement Value:$1,263,600
55%
Total Assessment$2,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,644+1.5%
2024$45,977+6.3%
2023$43,240+1.6%
2022$42,550+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$8,954,863

To:

DeedBook 3896, Page 430

Property Sale

Sale
$7,639,896
DeedBook 3507, Page 924

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2781, Page 1066

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 1898, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 1661, Page 579