Skip to content

609 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2003

Property Information

Block499.02
Lot33.07
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage945
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
55%
Improvement Value:$79,500
45%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,100+1.7%
2024$3,048+7.4%
2023$2,837+1.9%
2022$2,784+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970