Skip to content

613 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2005

Property Information

Block499.02
Lot33.09
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,349
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
53%
Improvement Value:$87,400
47%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,760+1.5%
2024$3,706+6.3%
2023$3,486+1.6%
2022$3,430+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970