Skip to content

8 Fieldview DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2010

Property Information

Block499.02
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
58%
Improvement Value:$69,900
42%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,405+1.5%
2024$3,356+6.3%
2023$3,157+1.6%
2022$3,106+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970