Skip to content

5 Cherry Hill RoadCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block499.04
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
52%
Improvement Value:$95,100
48%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,019+1.4%
2024$3,962+6.3%
2023$3,726+1.6%
2022$3,667+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 3697, Page 983

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 2998, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1970