Skip to content

11 Fieldview DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block499.04
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15.5
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage980
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
49%
Improvement Value:$102,100
51%
Total Assessment$199,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,048+31.8%
2024$3,072+6.3%
2023$2,890+1.6%
2022$2,843+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,149DeedBook 3623, Page 16

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 2918, Page 334

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1450, Page 1179

Property Built

Built

Year Built: 1970