Skip to content

3 Fieldview DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$198,900
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block499.04
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,300
61%
Improvement Value:$63,000
39%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,291+1.4%
2024$3,244+6.3%
2023$3,051+1.6%
2022$3,003+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$198,900

To:

Sq Ft960DeedBook 3899, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 1685, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1970