Skip to content

16 Mimosa DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block499.04
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
53%
Improvement Value:$85,900
47%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,707+1.4%
2024$3,654+6.3%
2023$3,437+1.6%
2022$3,382+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,266DeedBook 4181, Page 246

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 2676, Page 343

Property Sale

SaleMulti
$78,500
DeedBook 2267, Page 310

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 1705, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1970