Skip to content

18 Mimosa DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$361,725
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block499.05
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,500
50%
Improvement Value:$100,200
50%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,070+1.4%
2024$4,012+6.3%
2023$3,773+1.6%
2022$3,713+2.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$361,725

To:

Sq Ft1,648DeedBook 4015, Page 499

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3378, Page 378

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 2871, Page 360

Property Sale

SaleMulti
$66,601
DeedBook 2757, Page 565

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2426, Page 163

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook 1425, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1970