Skip to content

2 Commander RoadCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block499.07
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,808
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
53%
Improvement Value:$91,900
47%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,993+1.4%
2024$3,936+6.3%
2023$3,702+1.6%
2022$3,643+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,808DeedBook 3171, Page 527

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 1884, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1970