Skip to content

22 Sunnyside DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block499.08
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,900
60%
Improvement Value:$70,100
40%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,569+1.4%
2024$3,518+6.3%
2023$3,309+1.6%
2022$3,256+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$271,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 4173, Page 176

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,400DeedBook 4126, Page 795Recorded8/1/2023

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 3700, Page 441Recorded10/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970