Skip to content

9 Harmony LaneCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Jun 27, 1997

Property Information

Block499.09
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,176
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
55%
Improvement Value:$80,200
45%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,354+1.6%
2024$3,302+6.8%
2023$3,091+1.8%
2022$3,037+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 2719, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 1506, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1970