Skip to content

106 Orchard DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block499.10
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
61%
Improvement Value:$62,600
39%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,265+1.4%
2024$3,218+6.3%
2023$3,027+1.6%
2022$2,979+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$49,500
DeedBook 1595, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1970