Skip to content

116 Orchard DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block499.10
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,400
59%
Improvement Value:$69,100
41%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,397+1.5%
2024$3,348+6.3%
2023$3,149+1.6%
2022$3,099+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,244DeedBook 4216, Page 692

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3042, Page 400

Property Sale

SaleMulti
$87,400
DeedBook 2015, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1970