Skip to content

13 Mimosa DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 15, 2004

Property Information

Block499.10
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage958
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,400
64%
Improvement Value:$56,100
36%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,133+1.4%
2024$3,088+6.3%
2023$2,905+1.6%
2022$2,858+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft958DeedBook 3086, Page 716

Property Sale

SaleMulti
$79,500
DeedBook 2156, Page 219

Property Sale

SaleMulti
$70,900
DeedBook 1729, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1970