Skip to content

204 Orchard DriveCape May, NJ 08204

Built 2024

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 1996

Property Information

Block499.11
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,608
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,600
43%
Improvement Value:$131,700
57%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,691+13.7%
2024$4,126+6.3%
2023$3,880+1.6%
2022$3,818+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024