Skip to content

206 Orchard DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block499.11
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,396
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
54%
Improvement Value:$83,700
46%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,717+1.4%
2024$3,664+6.3%
2023$3,446+1.6%
2022$3,391+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$199,900

To:

Sq Ft1,396DeedBook 3856, Page 374

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 3554, Page 670Recorded10/7/2013

Property Sale

SaleMulti
$51,500
DeedBook 1474, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1970