Skip to content

29 Mimosa DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 26, 2006

Property Information

Block499.11
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage980
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,600
57%
Improvement Value:$74,800
43%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,537+1.5%
2024$3,486+6.3%
2023$3,279+1.6%
2022$3,226+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft980DeedBook 3241, Page 68

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 3082, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 1645, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1970