Skip to content

32 Sunnyside DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$54,500
Last Sale Date
Mar 20, 2021

Property Information

Block499.12
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
53%
Improvement Value:$91,600
47%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,938+1.4%
2024$3,882+6.3%
2023$3,651+1.6%
2022$3,593+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$54,500

To:

Sq Ft1,376DeedBook 3984, Page 805

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3473, Page 857

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 2974, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 2500, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1970