Skip to content

1118 Sunnyside DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$52,900
Last Sale Date
Jul 1, 1983

Property Information

Block499.12
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,396
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
52%
Improvement Value:$90,800
48%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,599+1.5%
2024$3,544+7.7%
2023$3,292+1.7%
2022$3,235+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$52,900

To:

Sq Ft1,396DeedBook 1532, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1970