Skip to content

112 Old Mill DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block499.13
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage876
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
55%
Improvement Value:$79,700
45%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,594+1.5%
2024$3,542+6.3%
2023$3,331+1.6%
2022$3,278+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft876DeedBook 3779, Page 94

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 3407, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1970