Skip to content

103 Orchard DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 29, 2013

Property Information

Block499.13
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,004
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,700
59%
Improvement Value:$67,800
41%
Total Assessment$166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,377+1.5%
2024$3,328+6.3%
2023$3,130+1.6%
2022$3,080+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,004DeedBook 3535, Page 227

Property Sale

SaleMulti
$61,500
DeedBook 1695, Page 1171

Property Built

Built

Year Built: 1970