Skip to content

105 Orchard DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block499.13
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,422
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,700
56%
Improvement Value:$77,500
44%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,573+1.4%
2024$3,522+6.3%
2023$3,313+1.6%
2022$3,260+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,422DeedBook 4253, Page 435

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2932, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1970