Skip to content

107 Orchard DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Jan 14, 1982

Property Information

Block499.13
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,629
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,700
52%
Improvement Value:$91,200
48%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,351+1.7%
2024$3,296+7.4%
2023$3,070+1.9%
2022$3,013+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000

To:

Sq Ft1,629DeedBook 1493, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1970