Skip to content

117 Orchard DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
May 30, 2003

Property Information

Block499.13
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,422
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,700
55%
Improvement Value:$81,700
45%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,659+1.5%
2024$3,606+6.3%
2023$3,392+1.6%
2022$3,337+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

To:

Sq Ft1,422DeedBook 3022, Page 312

Property Sale

SaleMulti
$83,200
DeedBook 2782, Page 654

Property Sale

SaleMulti
$65,600
DeedBook 1694, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1970