Skip to content

204 Old Mill DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block499.14
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,340
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,600
59%
Improvement Value:$69,600
41%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,431+1.4%
2024$3,382+6.3%
2023$3,181+1.6%
2022$3,130+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000

To:

Sq Ft1,340DeedBook 3298, Page 188

Property Sale

SaleMulti
$82,900
DeedBook 2861, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 1712, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1970