Skip to content

106 Willow DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Mar 24, 2018

Property Information

Block499.15
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,656
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
53%
Improvement Value:$87,000
47%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,772+1.4%
2024$3,718+6.3%
2023$3,497+1.6%
2022$3,441+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 3784, Page 771

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 2619, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1970